A talaj előkészítése tavaszra
Ha a talaj már felolvadt a tél után, elkezdheti a művelését. Távolítsa el az őszi és téli növények maradványait a felületéről, és enyhén lazítsa meg. Egyengesse el a talajt egy gereblyével, majd adjon hozzá organikus trágyát, például komposztot vagy termőtalaj alapú szubsztrátumot. Az így előkészített talajt 2-3 hétig pihentetjük. Ezalatt az összes tápanyag felszívódik benne, és készen áll majd az új növények ültetésére.
A megemelt ágyások előkészítése
A tavasz ideális időszak az új virágágyások ültetésére, illetve a régiek gondozására. Mindkét esetben március végéig elő kell készíteni a talajt.
A régi ágyásoknál kezdje a deszkalapok ellenőrzésével, javítsa ki vagy cserélje ki a sérülteket. Tisztítsa meg a talajt a régi növények maradványaitól, szükség szerint pótolja a talajt. Az emelt virágágyások esetében ugyanis a talajszint természetes módon csökken.
Ezután folytathatja ugyanúgy, mint az új emelt ágyások létrehozásakor. Enyhén lazítsa meg a talajt, és adjon hozzá organikus trágyát. Ismét hagyjuk legalább 2 hétig pihenni, és kezdjük el az ültetést.
Üvegházak tisztítása tél után
Ha van üvegháza, itt az ideje annak karbantartására. Az első és legfontosabb lépés a tisztítás. Legyen szó polikarbonát kisházról vagy üvegházról, csak vízre és ecetre lesz szüksége. Így távolíthatja el a penészt a falairól, és elegendő fényt biztosíthat a növények számára.
A falak és ablakok mellett az üvegház szerkezetét is mossa le. Az atkák és levéltetvek az apró részekben áttelehetik a hideg időszakot. Ezektől megszabadulhat természetes fertőtlenítéssel. Ellenőrizze a szerkezetet műszaki szempontból is, és amennyiben sérülést talál, végezze el a szükséges javításokat.
Tél után el kell távolítani az üvegházból minden növényi maradványt. Ezek kártevőket tartalmazhatnak, amelyek tönkretehetik a talajt vagy megtámadhatják az egészséges gyümölcsöket. Magát a talajt csak 5 évente kell cserélni benne. Ne felejtse el azonban márciusban organikus trágyával táplálni a talajt.
A növények ápolása tavasszal
Először tisztítsa meg a veteményes- vagy díszkertet a levelektől, a mohától és mindentől, amit a szél odafújhatott. A tavasz első sugarai a gyomot is életre keltették, ezért el kell kezdeni rendszeresen kitépkedni őket. Tavasszal a kertben áttelelt növényeket is megvizsgáljuk és trágyázzuk. Távolítsa el a megszáradt és sérült növényi részeket, és természetes kártevőirtó szerrel permetezze be őket. Ha a tél száraz volt, tavasszal bőségesen öntözze meg a kertet. Metssze meg a díszbokrokat és a sövényeket, távolítsa el az elhalt ágakat a fákról.
Tippünk: Egyes növényeknek szükségük lehet támogatásra. A GILDO ívelt növénytámasz szett ideális segítőtárs a futónövények számára. Elhelyezheti az emelt ágyásban vagy egy cserépben is. Az üvegházban termesztett paradicsomhoz javasoljuk egy támasztórúd beszerzését.
Új növények és fák ültetése
Ha nyáron szeretné élvezni a saját termesztésű zöldség- és gyümölcstermését, ne hagyja ki a márciusi ültetést. Vannak olyan növények, amelyeket közvetlenül el lehet vetni a talajba, másokat pedig először cserépbe kell ültetni. Íme a márciusban ültetendő zöldségek, cserjék és fűszernövények listája:
Zöldségek (kinti ültetés) |
Zöldségek (ültetés az üvegházba) |
Hagyma Fokhagyma Spenót Kel Petrezselyem Borsó Répa Retek Karalábé |
Padlizsán Paprika Paradicsom Brokkoli Karfiol Görögdinnye Jégsaláta |
Gyógynövények (előkészítés virágcserépben): |
Gyógynövények (vetés virágágyásba) |
Bazsalikom Szurokfű Kakukkfű Levendula Majoránna Borsikafű Zsálya |
Turbolya Lestyán Máriatövis |
Gyümölcsfák és bokrok |
Sárgabarack Őszibarack Egres Szőlő Rózsák |
Készítse elő a gyógynövény palántákat: a gyógynövények magvait ültesse el az intelligens BIOR cserépbe, amely garantálja a gazdag termést. Automata öntözőrendszerrel, időzítős LED lámpával és állítható magassággal rendelkezik. A csírázást követően helyezze át a fiatal növényeket nagyobb cserepekbe, ahol tovább fognak növekedni.
A zöld gyep előkészítése
Márciusban érdemes még várni kicsit a fűnyírással, ehelyett inkább tisztítsuk meg a gyepet a tél folyamán felgyülemlett hulladéktól. Ezután ellenőrizze a gyepet, hogy nincsenek-e betegségre utaló jelek. Gyakori jelenség a penész, a rothadás vagy a lisztharmat.
Március egyben az az időszak, amikor a pázsitot levegőztetni kell és el kell látni a szükséges tápanyagokkal. Ha már nincs fagyveszély, megkezdheti a gyep tavaszi "szellőztetését", a gyeplazítást. Ennek köszönhetően megszabadul a káros rétegtől, és a következő műtrágyázás során a tápanyagok hatékonyabban felszívódnak a talajba. A műtrágyázás után bőséges öntözésre van szükség.
Amikor a hőmérséklet 10°C fölé emelkedik és a fű elkezd nőni, lenyírhatja a füvet. Vágja azonban óvatosan, és csak 5-7 cm magasra. Az új gyep vetését áprilistól májusig javasoljuk. Ebben az időszakban a talaj kellően nedves és meleg.
A gyümölcsfák és bokrok metszése tavasszal
A gazdag gyümölcs termés érdekében márciusban nem szabad elfelejteni a fák tavaszi metszését sem. Márciusban elsősorban a fiatal fákat szokás megmetszeni, fajtól függetlenül. A birsalmát, ribizlit, egrest, szedret és málnát is meg kell metszeni. A gyümölcsfákat emellett tavasszal javasoljuk beoltani, de várjon vele áprilisig.
Márciusban ellenőrizze a fák állapotát is. Ritkítsa meg szükség esetén a hajtásokat, és próbálja pohár alakúra metszeni a fák koronáját. Kezelje megfelelően a sérült részeket, lazítsa fel a környező talajt és permetezze be a fákat levéltetvek és egyéb kártevők elleni készítménnyel.
Figyeljen az apró gyümölcsökre is. Ássa meg az epret, egrest vagy ribizlit, szórja be komposzttal és öntözze meg elegendő vízzel. Természetesen távolítsa el a sérült részeket is.
Kerti szerszámok karbantartása
A kerti szerszámok tavaszi karbantartása azért fontos, mert segít megelőzni a szerszám sérülését vagy kopását, és meghosszabbítja az élettartamát. Először tisztítsa meg, olajozza meg és élezze meg a szerszámokat. Ha úgy látja, hogy a kerti szerszámok egyes részei megsérültek vagy elhasználódtak, azokat ki kell cserélni. Annak érdekében, hogy kerti szerszámai a lehető leghosszabb ideig kitartsanak, gondoljon a megfelelő tárolásukra. Tárolja a szerszámokat száraz és védett helyen. Ideális például egy kerti házikó, amely a nedvességre érzékeny szerszámokat is védi.
A kerti házikó ellenőrzése
Ha már van kerti házikója vagy fészere, ellenőrizze annak állapotát, és győződjön meg arról, hogy megfelelő állapotban van a következő szezonra, illetve, hogy biztonságos. Távolítson el mindent, és tisztítsa meg a belsejét a portól és a szennyeződésektől. A tisztításhoz használjon szappanos vizet és kefét. Nézze meg a szerkezetet is, ellenőrizze az egyes illesztéseket, zárakat és egyéb elemeket, amelyek elhasználódhatnak vagy megsérülhetnek. Cseréljen ki mindent a szezon előtt.
Ha a kerti háza fából készült, tavasszal impregnálni kell vagy le kell lakkozni. A lakk megvédi a fát a nedvességtől és egyéb időjárási viszonyoktól. Fémből készült házikó esetén válasszon fémekhez és pléh lemezekhez készült védőlakkot.
Ellenőrizze és tisztítsa meg a kerti bútorokat vagy szerszámokat, amelyeket télen benne tárolt, a következő nyári szezon előtt.
A tavaszi márciusi hónap a kertészek számára kiemelten fontos időszak, mert ekkor kell elkezdeni előkészíteni a kertet a következő szezonra. Itt az ideje annak is, hogy gondoskodjon a tavaly ültetett növényekről, és felkészüljön az új növények ültetésére. Ha otthoni gyümölcs- és zöldségtermésre, esetleg virágokra vágyik, kezdje el a felkészülést a lehető leghamarabb. Már most elkezdheti, mindössze annyit kell tennie, hogy megrendeli kertjébe a szükséges emelt ágyásokat, üvegházakat, kerti kiegészítőkek és házikókat a kínálatunkból.