Milyen az optimális páratartalom a lakásban?
A relatív páratartalom százalékban van megadva. A lehető legalacsonyabb 0%-os érték abszolút száraz levegőt jelent, vízgőz nélkül. A legmagasabb a 100%, ebben az esetben a levegő teljes mértékben párás és tele van vízgőzzel. De milyen az optimális páratartalom a lakásban? 40% és 60% között mozog, és az évszaktól függően változik.
Nyáron a páratartalom a lakásban nem lehet 55%-nál magasabb és 40%-nál alacsonyabb. Télen pedig a 45-60%-os tartományba kell beférnie. A túlzottan száraz levegő a fűtési szezonban gyakori probléma a háztartásokban. Ez a radiátoroknak és a ritkább szellőztetésnek köszönhető.
A túl száraz és a túl párás levegő veszélyezteti az egészséget
Miért fontos a páratartalom figyelése és mit befolyásolhat? A fő ok az egészségünk, és ezzel együtt a lakhatás minősége. A túl száraz levegő gyakori jelenség a magyar háztartásokban a fűtési szezonban, amikor a relatív páratartalom jóval 30% alá csökkenhet.
És hogyan hat a túl száraz levegő az egészségre? Különösen negatívan befolyásolja az immunrendszerünket, a gyermekek, asztmások és allergiások pedig különösen érzékenyek erre az állapotra. A túl száraz levegő száraz bőrt, repedezett ajkakat, száraz nyálkahártyát, égő szemeket, légzési nehézségeket, száraz irritáló köhögést vagy gyakoribb légúti megbetegedéseket okozhat.
Ha viszont túl párás otthon a levegő, a magasabb vízgőztartalom miatt ideális körülményeket teremt a penész számára. A penészgombák olyan anyagokat bocsátanak ki, amelyek az egészségünkre ártalmasak. Ez leggyakrabban allergiás reakciókban nyilvánul meg gyakori höröghurut, irritáló köhögés, irritált nyálkahártya formájában, sőt asztmához vagy bőrallergiához is vezethet.
Milyen a páratartalom az Ön otthonában?
Honnan tudhatjuk, hogy túl száraz vagy párás-e a levegő az otthonunkban? A legjobb, legpontosabb és leggyorsabb megoldás a beltéri hőmérő, vagy az ilyen értékeket mérő nedvességmérővel ellátott meteorológiai állomás használata. Csak nézze meg, mit mutat a képernyő, és azonnal látni fogja a pontos számot. Alternatív megoldásként manapság a jobb minőségű termosztátok is rendelkeznek ezzel a funkcióval.
A pontos mérés mellett azonban észrevehető jelenségeket is megfigyelhetünk – magunkon és a belső környezetünkön: ha túl száraz a levegő otthon, akkor nehezebben veszünk levegőt, vörösek a szemeink, száraz a bőrünk, gyakrabban vagyunk betegek. Ellenkezőleg, ha a levegő túl párás (több mint 60%), az ablakok sarkaiban penészesedés vagy lecsapódott gőz kezd megjelenni a lakásban.
Mit tegyünk, ha túl párás a levegő?
Az első lépés, hogy megtudjuk, pontosan mi okozza a túl párás levegőt. A nedves külső fal a hibás? Vagy nincs páraelszívó a konyhában? Esetleg a fürdőszobában szárítja a szennyest? Ha megtalálta a választ, folytassa a szisztematikus megoldással. Például, ha a bent szárított ruhák a hibásak, vásároljon szárítógépet, vagy kezdje el szárítani a ruhákat az erkélyen vagy a kertben.
Van azonban néhány hatékony trükk, amellyel közelebb kerülhet az optimális páratartalomhoz. A páraelszívó a konyhában szinte létszükséglet. Ha nincs, akkor főzés közben tartsa legalább nyitva az ablakot a konyhában. A rendszeres szellőztetés is fontos. Télen naponta legalább háromszor nyissa ki az összes ablakot és erkélyajtót, és hagyja a levegőt egy-két percig áramlani.
Az is hatékony megoldás lehet, ha a bútorokat egy kicsit távolabb helyezzük el a falaktól. Ez jobb légáramlást eredményez, ami csökkenti a kellemetlen penész kialakulásának kockázatát. Talán a leghatékonyabb megoldás a párátlanító. Ne feledje azonban, hogy ez csak ideiglenesen segít megszüntetni a problémát, nem pedig az okot távolítja el.
És mit tegyünk akkor, ha túl száraz a levegő?
Ha otthonában a relatív páratartalom 40% alatt van, ideje kezelni ezt a problémát. Hogyan? Ebben az esetben is segít a rendszeres és alapos szellőztetés. Ha zavarja a túl száraz levegő a fűtési szezonban, csökkentse a hőmérsékletet – a beltérben 21 °C körüli hőmérséklet az optimális, a hálószobában nem haladhatja meg a 20 °C-ot.
Ebben az esetben a ruhák beltéri szárítása részleges megoldás lehet. A túl száraz levegőre azonban szisztematikusabb és hatékonyabb válasz egy diffúzor vagy párásító megvásárlása. Megtöltheti langyos vízzel, illóolajokkal – például eukaliptusszal, ami segít lehűlni, majd egyszerűen bedugja a konnektorba, és a víz fokozatosan elpárolog a készülékből és megnedvesíti a száraz levegőt. És máris jobban érzi majd magát otthon.
Merítsen ihletet diffúzoraink és párásítóink széles választékából, amelyek segítenek hatékonyan megoldani a túl száraz levegő problémáját.